Ako sme klientovi ušetrili 5 000 €

 

Často nám klienti volajú s tým, že sa chcú poradiť o ich stavbe. Pýtajú si informácie a o energetickej triede A, ktorá je povinná pre každú novostavbu. Rád by som vám popísal jeden z takýchto rozhovorov. Zavolal nám pán Čmarík z Popradu, ktorému projektant navrhol pre jeho rodinný dom rekuperáciu, solárny systém na prípravu TV, krb a kondenzačný kotol s podlahovým vykurovaním.

Na prvý pohľad je to vyhovujúce, úsporné riešenie, ktoré ale presahuje rozpočet pána Čmaríka a preto sa rozhodol zavolať práve nám. Dohodli sme sa na tom, že ešte raz posúdime a prehodnotíme navrhnutý systém vykurovania, prípravy TV a obalové konštrukcie. Podmienky našej spolupráce boli nasledovné:

1. dodržať energetickú triedu A, ktorá je povinná na získanie stavebného povolenia

2. navrhnúť riešenie, tak aby bolo úsporne ale zároveň ekonomické pri vstupnej investícií, t. j. aby príliš nepredražili celú výstavbu.

Priebeh vypracovania:

Prepočítali sme navrhnuté riešenia od projektanta a zistili sme, že primárna energia je veľmi nízka, na hranici energetickej triedy A0. No na získanie stavebného povolenia je postačujúca energetická trieda A1. Po rozhovore s klientom sme zistili, že mu je nesympatický solárny systém na prípravu TV. Ale veľmi mu vyhovuje riadené vetranie, teda rekuperácia.

Navrhované úpravy = ekonomické riešenie:

Prepočtom a miernou zmenou izolácií v obalových konštrukciách sme zistili, že klientovi stačí použiť rekuperáciu, krb a kondenzačný kotol s podlahovým vykurovaním. Solárny systém nainštalovať nemusí a aj napriek tomu nebude mať problém pri získaní stavebného povolenia a pri financovaní výstavby svojho rodinného dom. Tak isto prevádzka tohto domu bude naozaj úsporná. Odhadovaná cena kvalitného a dlhodobo fungujúceho solárneho systému na teplú vodu je cca 5 000€ aj s odbornou montážou.

Týchto 5 000€ sme pomohli ušetriť pánovi Čmaríkovi za cenu energetického posudku v hodnote 109€. Podarilo sa nám to aj napriek tomu, že projektant tvrdil investorovi, to že musí mať nainštalovaný aj solárny systém, inak bude mať problém pri vydaní stavebného povolenia a následne kolaudačného rozhodnutia. Návrh takéhoto riešenia je zložitý a komplexný, preto by ho mal robiť špecialista, ktorý venuje energetickej náročnosti budov.

Ak zažívate podobné finančné tlaky, neváhajte nás kontaktovať a my vám vypracujeme ekonomickejšie riešenie pre vašu stavbu. 

Upozornenie: Riešenia pre stavbu sú veľmi individuálne. V jednom prípade sme investorovi navrhli použiť z obnoviteľných zdrojov len krb v kombinácií s kondenzačným kotlom a podlahovým vykurovaním. S tým, že klientovi stavba vyšla do energetickej triedy A1. No občas nastane aj opačná situácia a my musíme použiť z obnoviteľných zdrojov aj tepelné čerpadlo.

Čo všetko potrebujem na kolaudáciu?

V žiadnom prípade nenechajte skolaudovanie vášho domu na náhodu a stiahnite si tento zoznam dokumentov s radami kde, ako ich vybaviť a koľko vás to bude stáť. Aj my používame tento zoznam!

Kto vám radí?

Volám sa Adam Kadlečík a za svoj život som vybavil veľké množstvo stavebných povolení a kolaudácií. Za toto obdobie som nazbieral veľa skúseností, o ktoré sa chcem teraz s vami podeliť.

Čo potrebujete na vypracovanie energetického certifikátu?

Ako je to s obhliadkou stavby pri energetickom certifikáte?

Čo všetko potrebujem na kolaudáciu?

V žiadnom prípade nenechajte skolaudovanie vášho domu na náhodu a stiahnite si tento zoznam dokumentov s radami kde, ako ich vybaviť a koľko vás to bude stáť. Aj my používame tento zoznam!

Kliknite na obrázok a stiahnite si tento PRÉMIOVÝ CHECKLIST! Kolaudácia je zásadným vyvrcholením stavby akejkoľvek nehnuteľnosti.

Sme si istí našimi službami, preto Vám dávame garanciu vrátenia peňazí. Môžete ju využiť, ak z dôvodu pochybenia na našej strane nedodržíme termín dodania.